Skip to content

47 Dogwood St.Jersey City, NJ 07305

Built 1990

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 26, 2023

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC1314
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1367
Description2S-3S-D594UH(24
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,367
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
29%
Improvement Value:$237,100
71%
Total Assessment$336,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,505-0.6%
2024$7,552+40.1%
2023$5,391-0.4%
2022$5,411+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,367DeedBook 9769, Page 920Recorded9/8/2023

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8859, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1990