Skip to content

145 Cherry St.Jersey City, NJ 07305

Built 1992

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Nov 6, 2003

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC1818
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1271
Description25-3S-D594U(24)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,286
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
37%
Improvement Value:$165,900
63%
Total Assessment$264,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,915-0.6%
2024$5,952+40.1%
2023$4,249-0.4%
2022$4,265+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 7207, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1992