Skip to content

100 Cottonwood St.Jersey City, NJ 07305

Built 1994

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Jan 31, 2013

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC2122
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1290
Description25-3S-D594U-H(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,286
Acreage26.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
32%
Improvement Value:$206,900
68%
Total Assessment$305,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,831-0.6%
2024$6,874+40.1%
2023$4,907-0.4%
2022$4,925+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 8893, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1994