Skip to content

13 Cottonwood St.Jersey City, NJ 07305

Built 1993

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 19, 2014

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC2513
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1554
Description25-3S-D594U-H(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,554
Acreage26.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
27%
Improvement Value:$272,300
73%
Total Assessment$371,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,291-0.6%
2024$8,343+40.1%
2023$5,956-0.4%
2022$5,978+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 9008, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1993