Skip to content

4 Hemlock StreetJersey City, NJ 07305

Built 1993

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 16, 2019

Property Information

Block26102
Lot8
QualifierC3103
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1988
Description18-3S-164U-HG(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage10.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
26%
Improvement Value:$313,500
74%
Total Assessment$421,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,412-0.6%
2024$9,471+40.1%
2023$6,761-0.4%
2022$6,786+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 9466, Page 226Recorded1/22/2020

Property Sale

Sale
$336,449

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 9393, Page 497Recorded4/5/2019

Property Sale

Sale
$187,259
DeedBook 4692, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1993