Skip to content

49 Locust StreetJersey City, NJ 07305

Built 1993

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Dec 1, 2005

Property Information

Block26102
Lot8
QualifierC3404
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1988
Description18-3S-164UHG(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage10.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
22%
Improvement Value:$381,400
78%
Total Assessment$489,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,928-0.6%
2024$10,997+40.1%
2023$7,850-0.4%
2022$7,879+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 7773, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1993