Skip to content

43 Locust StreetJersey City, NJ 07305

Built 1993

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block26102
Lot8
QualifierC3211
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1676
Description18-3S-164UHG(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage10.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
29%
Improvement Value:$264,400
71%
Total Assessment$372,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,316-0.6%
2024$8,368+40.1%
2023$5,973-0.4%
2022$5,996+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,676DeedBook 9662, Page 902Recorded5/2/2022

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,676DeedBook 9310, Page 967Recorded6/4/2018

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,676DeedBook 9225, Page 647

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 9225, Page 647

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 9310, Page 967

Property Sale

Sale
$171,500
DeedBook 5346, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1993