Skip to content

36 Birch StreetJersey City, NJ 07305

Built 1993

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
May 25, 2023

Property Information

Block26102
Lot8
QualifierC4002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1676
Description18-3S-164U-HG(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage10.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
31%
Improvement Value:$240,500
69%
Total Assessment$348,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,782-0.6%
2024$7,831+40.1%
2023$5,590-0.4%
2022$5,611+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,676DeedBook 9756, Page 451Recorded6/30/2023

Property Sale

Sale
$371,500
DeedBook 8732, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1993