Skip to content

15 Willow StreetJersey City, NJ 07305

Built 1993

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
May 26, 2023

Property Information

Block26102
Lot8
QualifierC3703
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1676
Description18-3S-164UHG(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage10.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
27%
Improvement Value:$292,000
73%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,682-0.6%
2024$8,738+41.7%
2023$6,166-0.4%
2022$6,190+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,676DeedBook 9756, Page 39NU CodeAffiliated entity (3)Recorded6/29/2023

Property Built

Built

Year Built: 1993