Skip to content

16 Willow StreetJersey City, NJ 07305

Built 1993

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
May 22, 2009

Property Information

Block26102
Lot8
QualifierC3704
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1676
Description18-3S-164UHG(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage10.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
24%
Improvement Value:$338,200
76%
Total Assessment$446,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,964-0.6%
2024$10,026+40.1%
2023$7,157-0.4%
2022$7,184+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 8666, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1993