Skip to content

11 Birch StreetJersey City, NJ 07305

Built 1993

Last Sale Price
$194,800
Last Sale Date
Jun 5, 1997

Property Information

Block26102
Lot8
QualifierC4206
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1988
Description18-3S-164U-HG(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage10.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
23%
Improvement Value:$352,000
77%
Total Assessment$460,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,272-0.6%
2024$10,336+40.1%
2023$7,378-0.4%
2022$7,406+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$194,800
DeedBook 5325, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1993