Skip to content

7 Buttonwood St.Jersey City, NJ 07305

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block26102
Lot9
QualifierC4418
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1310
Description12-3S-264U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,310
Acreage13.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
42%
Improvement Value:$151,100
58%
Total Assessment$259,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,786-0.6%
2024$5,822+40.1%
2023$4,156-0.4%
2022$4,172+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 5282, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1996