Skip to content

10 Cypress St.Jersey City, NJ 07305

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2013

Property Information

Block26102
Lot9
QualifierC4621
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1310
Description12-3S-264U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,310
Acreage13.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
40%
Improvement Value:$161,200
60%
Total Assessment$269,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,011-0.6%
2024$6,049+40.1%
2023$4,318-0.4%
2022$4,334+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994