Skip to content

40 Willow St.Jersey City, NJ 07305

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2022

Property Information

Block26102
Lot9
QualifierC5316
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1398
Description25-3S-264U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage13.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
32%
Improvement Value:$225,400
68%
Total Assessment$333,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,445-0.6%
2024$7,492+40.1%
2023$5,348-0.4%
2022$5,368+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 8661, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1995