Skip to content

43 Willow St.Jersey City, NJ 07305

Built 1993

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 6, 2014

Property Information

Block26102
Lot9
QualifierC5319
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1398
Description25-3S-264U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage13.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
30%
Improvement Value:$251,900
70%
Total Assessment$359,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,037-0.6%
2024$8,087+40.1%
2023$5,773-0.4%
2022$5,794+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 8996, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1993