Skip to content

175 Mc Adoo AvenueJersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 27, 2025

Property Information

Block26201
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2-S-FD-1UH-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,278
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
33%
Improvement Value:$179,600
67%
Total Assessment$269,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,020-0.6%
2024$6,058+40.1%
2023$4,324-0.4%
2022$4,341+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,278DeedBook 9890, Page 121Recorded3/28/2025

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,278DeedBook 9874, Page 649Recorded1/23/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960