Skip to content

226 Bartholdi Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 19, 2021

Property Information

Block27902
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page279

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
43%
Improvement Value:$119,300
57%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,674-0.6%
2024$4,703+40.1%
2023$3,357-0.4%
2022$3,370+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 9556, Page 698NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/30/2021

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 9556, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1925