Skip to content

138 Terhune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1923

Owner
---
Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jul 23, 2025

Property Information

Block26201
Lot75
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,459
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,500
35%
Improvement Value:$156,300
65%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,399-0.6%
2024$5,433+40.1%
2023$3,878-0.4%
2022$3,893+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft1,459DeedBook 9917, Page 795Recorded8/5/2025

Property Sale

Sale
$264,000

From:

To:

DeedBook 9290, Page 89NU CodeSheriff sale (12)Recorded3/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1923