Skip to content

91 Terhune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925
Apartment

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Sep 9, 2014

Property Information

Block26202
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-B-G-4
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage5,460
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
71%
Improvement Value:$143,000
29%
Total Assessment$493,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,009-0.6%
2024$11,078+40.1%
2023$7,908-0.4%
2022$7,937+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft5,460DeedBook 8995, Page 943Recorded9/18/2014

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 8813, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1925