Skip to content

114 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915
Apartment

Last Sale Price
$746,375
Last Sale Date
Oct 17, 2018

Property Information

Block25703
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page257

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage6,060
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
40%
Improvement Value:$314,400
60%
Total Assessment$524,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,710-0.6%
2024$11,783+40.1%
2023$8,411-0.4%
2022$8,443+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 9040, Page 618Recorded5/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 1915