Skip to content

363 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2005

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 14, 2005

Property Information

Block26203
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,720
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
17%
Improvement Value:$426,700
83%
Total Assessment$516,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,538-0.6%
2024$11,610+40.1%
2023$8,288-0.4%
2022$8,319+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 7530, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 2005