Skip to content

360 Danforth Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Oct 3, 2017

Property Information

Block26203
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-2U-2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,934
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
23%
Improvement Value:$283,500
77%
Total Assessment$369,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,240-0.6%
2024$8,291+40.1%
2023$5,919-0.4%
2022$5,941+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,934DeedBook 9272, Page 100Recorded1/12/2018

Property Sale

Sale
$187,000

From:

To:

Sq Ft1,934DeedBook 9089, Page 602NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded1/4/2016

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 7923, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1920