Skip to content

76 Sterling Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1923

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jan 16, 2019

Property Information

Block26301
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page263

Building Details

Building Class---
Description2SF-D-2UH-M-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,108
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
30%
Improvement Value:$219,400
70%
Total Assessment$313,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,998-0.6%
2024$7,042+40.1%
2023$5,027-0.4%
2022$5,046+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

DeedBook 9378, Page 796Recorded2/6/2019

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 9196, Page 204NU CodeSheriff sale (12)Recorded4/26/2017

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 7279, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1923