Skip to content

227 Stevens Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1968

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Dec 17, 1996

Property Information

Block26301
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page263

Building Details

Building Class---
Description3S-F&B-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
30%
Improvement Value:$219,900
70%
Total Assessment$315,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,054-0.6%
2024$7,098+40.1%
2023$5,067-0.4%
2022$5,086+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5095, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1968