Skip to content

46 Highview Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1964

Last Sale Date
May 24, 2010

Property Information

Block26301
Lot64
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page263

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,339
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,600
35%
Improvement Value:$226,400
65%
Total Assessment$347,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,749-0.6%
2024$7,797+40.1%
2023$5,566-0.4%
2022$5,587+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 8733, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1964