Skip to content

47 Stevens Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2020

Property Information

Block26502
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BF-3UNHFG3
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,445
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
26%
Improvement Value:$257,900
74%
Total Assessment$347,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,769-0.6%
2024$7,817+40.1%
2023$5,580-0.4%
2022$5,601+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 9264, Page 643

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 7751, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1924