Skip to content

43 Stevens Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1890

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 29, 2016

Property Information

Block26502
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-1U-H-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
28%
Improvement Value:$173,700
72%
Total Assessment$241,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,397-0.6%
2024$5,431+40.1%
2023$3,877-0.4%
2022$3,891+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3119, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1890