Skip to content

57 Stevens Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1920
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2024

Property Information

Block26502
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,051
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,700
29%
Improvement Value:$239,200
71%
Total Assessment$334,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,478-0.6%
2024$7,525+40.1%
2023$5,372-0.4%
2022$5,392+4.5%
Property History
Foreclosures1

Foreclosure Case F-010998-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Built

Built

Year Built: 1920