Skip to content

13 Wade St.

Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Feb 24, 2017

Property Information

Block26503
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-2U
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
21%
Improvement Value:$342,500
79%
Total Assessment$432,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,658-0.6%
2024$9,718+271.5%
2023$2,616-0.4%
2022$2,626+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$174,000

From:

To:

DeedBook 9195, Page 518NU CodeSheriff sale (12)Recorded4/24/2017

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7430, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1926