Skip to content

331 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 23, 2025

Property Information

Block26503
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
43%
Improvement Value:$84,900
57%
Total Assessment$150,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,354-0.6%
2024$3,375+40.1%
2023$2,409-0.4%
2022$2,418+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 9905, Page 459NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/10/2025