Skip to content

37 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$16,500
Last Sale Date
May 5, 2016

Property Information

Block25903
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page259

Building Details

Building Class---
Description1S-B-G-3
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,700
72%
Improvement Value:$38,400
28%
Total Assessment$139,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,106-0.6%
2024$3,126+40.1%
2023$2,231-0.4%
2022$2,240+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$16,500
DeedBook 9120, Page 642

Property Sale

Sale
$16,500

From:

To:

DeedBook 9120, Page 642NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/24/2016

Property Sale

Sale
$17,500

From:

To:

DeedBook 9049, Page 15Recorded7/7/2015

Property Sale

Sale
$24,000

From:

To:

DeedBook 8848, Page 236Recorded5/10/2012