Skip to content

58b Suburbia DriveJersey City, NJ 07305

Built 1965

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jun 20, 2023

Property Information

Block26703
Lot22
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page267

Building Details

Building ClassC
Description2S-BT-44U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
9%
Improvement Value:$405,300
91%
Total Assessment$445,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,944+92.2%
2024$5,173+40.1%
2023$3,692-0.4%
2022$3,706+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,032DeedBook 9767, Page 983NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/31/2023

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 7389, Page 32Recorded11/1/2004

Property Sale

SaleMulti
$101,500
DeedBook 5313, Page 160

Property Sale

SaleMulti
$44,500
DeedBook 3334, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1965