Skip to content

84b Suburbia DriveJersey City, NJ 07305

Built 1965

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Feb 1, 2012

Property Information

Block26703
Lot22
QualifierC0028
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page267

Building Details

Building ClassC
Description2S-BT-44U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
21%
Improvement Value:$150,000
79%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,243-0.6%
2024$4,269+40.1%
2023$3,048-0.4%
2022$3,059+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

DeedBook 8832, Page 615NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded2/10/2012

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 7630, Page 230Recorded8/3/2005

Property Sale

SaleMulti
$77,000
DeedBook 3441, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1965