Skip to content

135 Suburbia Terr.Jersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Oct 22, 1999

Property Information

Block26702
Lot2
QualifierC0017
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page267

Building Details

Building ClassC
Description2S-B&F-D-1U-HG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
18%
Improvement Value:$184,500
82%
Total Assessment$224,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,013-0.6%
2024$5,045+40.1%
2023$3,601-0.4%
2022$3,614+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5518, Page 123

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5353, Page 257

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 3546, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1960