Skip to content

76 Grieco DriveJersey City, NJ 07305

Built 1996

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 6, 2021

Property Information

Block26801
Lot71
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page268

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,150
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
34%
Improvement Value:$174,700
66%
Total Assessment$263,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,875-0.6%
2024$5,912+40.1%
2023$4,220-0.4%
2022$4,236+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 6047, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1996