Skip to content

59 Grieco DriveJersey City, NJ 07305

Built 1997

Last Sale Price
$391,000
Last Sale Date
Jul 22, 2004

Property Information

Block26804
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page268

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
25%
Improvement Value:$254,100
75%
Total Assessment$340,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,601-0.6%
2024$7,649+40.1%
2023$5,460-0.4%
2022$5,480+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$391,000

From:

To:

DeedBook 7342, Page 250Recorded8/5/2004

Property Sale

Sale
$208,900
DeedBook 5164, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1997