Skip to content

45 Grieco DriveJersey City, NJ 07305

Built 1997

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jan 12, 2006

Property Information

Block26804
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page268

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,900
30%
Improvement Value:$216,100
70%
Total Assessment$307,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,855-0.6%
2024$6,898+40.1%
2023$4,924-0.4%
2022$4,943+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

DeedBook 7805, Page 181Recorded2/2/2006

Property Sale

Sale
$210,600
DeedBook 5123, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1997