Skip to content

37 Grieco DriveJersey City, NJ 07305

Built 1997

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Feb 29, 2000

Property Information

Block26804
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page268

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,900
41%
Improvement Value:$131,400
59%
Total Assessment$222,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,964-0.6%
2024$4,995+40.1%
2023$3,566-0.4%
2022$3,579+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5582, Page 146

Property Sale

Sale
$158,815
DeedBook 5163, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1997