Skip to content

255 Gates Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2001

Last Sale Price
$209,900
Last Sale Date
Oct 31, 2001

Property Information

Block29104
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page291

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,504
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
22%
Improvement Value:$330,000
78%
Total Assessment$423,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,446-0.6%
2024$9,505+40.1%
2023$6,785-0.4%
2022$6,810+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$209,900
DeedBook 5906, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 2001