Skip to content

42 Terhune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Sep 28, 2006

Property Information

Block26901
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,047
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
28%
Improvement Value:$227,600
72%
Total Assessment$315,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,034-0.6%
2024$7,078+40.1%
2023$5,053-0.4%
2022$5,072+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 8018, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1963