Skip to content

77 Mc Adoo Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1907
Apartment

Last Sale Price
$1,142,625
Last Sale Date
Oct 17, 2018

Property Information

Block26902
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-10U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
36%
Improvement Value:$635,000
64%
Total Assessment$985,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,995-0.6%
2024$22,133+40.1%
2023$15,799-0.4%
2022$15,859+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

DeedBook 8982, Page 268Recorded7/15/2014

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

DeedBook 8387, Page 63Recorded12/3/2007

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

DeedBook 7263, Page 156Recorded4/7/2004

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 3843, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1907