Skip to content

22 Terhune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1930

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 26, 2004

Property Information

Block26902
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,226
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
28%
Improvement Value:$224,100
72%
Total Assessment$309,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,913-0.6%
2024$6,957+40.1%
2023$4,966-0.4%
2022$4,985+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

DeedBook 7342, Page 72Recorded8/4/2004

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 7262, Page 226Recorded4/6/2004

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 3867, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1930