Skip to content

293 Old Bergen Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 2007

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block27005
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page270

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,904
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
17%
Improvement Value:$429,700
83%
Total Assessment$517,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,545-0.6%
2024$11,617+40.1%
2023$8,293-0.4%
2022$8,324+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft2,904DeedBook 9891, Page 724Recorded4/4/2025

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 8225, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 2007