Skip to content

240 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Sep 25, 1987

Property Information

Block27005
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page270

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
52%
Improvement Value:$87,100
48%
Total Assessment$181,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,044-0.6%
2024$4,069+40.1%
2023$2,905-0.4%
2022$2,916+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3805, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1925