Skip to content

242 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 22, 2003

Property Information

Block27005
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page270

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-B-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
30%
Improvement Value:$220,800
70%
Total Assessment$316,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,074-0.6%
2024$7,119+40.1%
2023$5,081-0.4%
2022$5,100+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925