Skip to content

219 Griffith St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
May 26, 1994

Property Information

Block2701
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
39%
Improvement Value:$357,000
61%
Total Assessment$582,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,996-0.6%
2024$13,078+40.1%
2023$9,335-0.4%
2022$9,370+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4778, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1890