Skip to content

64 Zabriskie St.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2022

Property Information

Block2701
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage2,604
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
43%
Improvement Value:$250,200
57%
Total Assessment$440,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,830-0.6%
2024$9,891+40.1%
2023$7,061-0.4%
2022$7,087+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920