Skip to content

70 Zabriskie St.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2018

Property Information

Block2701
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-H-1
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,589
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,500
37%
Improvement Value:$313,900
63%
Total Assessment$499,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,902-0.6%
2024$10,972+41.4%
2023$7,760-0.4%
2022$7,790+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920