Skip to content

233 Griffith St.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jul 28, 2020

Property Information

Block2701
Lot8
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building ClassC0507
Description3S-F-D-7U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage507
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
42%
Improvement Value:$103,500
58%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,986-0.6%
2024$4,011+40.1%
2023$2,863-0.4%
2022$2,874+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft507DeedBook 9508, Page 311Recorded9/16/2020

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 9160, Page 124

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook 8802, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1900