Skip to content

231 Griffith St.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
Sep 6, 2023

Property Information

Block2701
Lot9
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building ClassC0507
Description3S-F-D-7U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage507
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
42%
Improvement Value:$103,500
58%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,986-0.6%
2024$4,011+40.1%
2023$2,863-0.4%
2022$2,874+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$246,000

From:

To:

Sq Ft507DeedBook 9775, Page 396Recorded10/3/2023

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 7849, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1900